Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord powstało z inicjatywy zapaleńców-działaczy sportowych z bielskiej dzielnicy Lipnik (zob – link Historia) w 1994 roku. Dowodem Ich zapału oraz innowacyjności, było to, że jeszcze jako klub Lipnik należeli do współzałożycieli Ligi Halowej Piłki Nożnej Pięcioosobowej z czasem przekształconej w Polską Ligę Halową. Od 2000 roku klub ma, już jako Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord swoją siedzibę na terenie Ośrodka przy ul. Startowej 13. Na wydzierżawionym od Gminy Bielsko-Biała terenie powstał gruntownie zmodernizowany obiekt rekreacyjno-sportowy. Administratorem całości jest powołana w 2002 roku Rekord Sportowa Spółka Akcyjna. Pod szyldem SSA Rekord w rozgrywkach o Mistrzostwo Polski w futsalu występują zawodnicy klubu. To m.in. ta instytucja była jedną z inicjujących powstanie profesjonalnie zorganizowanej i prowadzonej Ekstraklasy Futsalu.

Za każdym z tych przedsięwzięć stoi osoba Janusza Szymury, prezesującemu zarządowi BTS Rekord i Rekord SSA, a nade wszystko Grupy Rekord, na czele z głównym sponsorem działań Klubu – firmą Rekord Systemy Informatyczne (link). Prężna działalność na niwie biznesowej, społecznej i sponsorskiej pozwoliła sięgnąć po mnóstwo laurów o randze lokalnej i ogólnopolskiej.

Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord posiada trzy drużyny seniorskie. Zespół futsalowy prowadzony przez Andrzeja Szłapę występuje na szczeblu ekstraklasy i jest aktualnym zlotym medalistą Mistrzostw Polski! Drużyna seniorów pod opieką trenera Piotra Jaroszka na co dzień rywalizuje w III lidze. Natomiast w I lidze kobiet występuje drużyna prowadzona przez Marcina Trzebuniaka.

W klubie na co dzień trenuje ponad trzystu zawodników i zawodniczek. Opiekę nad nimi sprawuje grupa ponad 20-trenerów. Bardzo istotny w procesie szkolenia futbolowo-futsalowego jest fakt, że Towarzystwo Sportowe Rekord od 2010 roku jest organem prowadzącym, Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Od 2012 roku zajęcia szkolne prowadzone są w nowym budynku mieszczącym się na terenie klubowych obiektów.

Od 2004 roku Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (KRS nr 146148).